Zakup skutera 125 cm³ często zaczyna się od liczb, ale sama moc nie mówi jeszcze, czy dany model sprawdzi się w codziennej jeździe. W tym zestawieniu pokazuję najważniejsze dane techniczne Yamahy XMAX 125, jej wymiary, spalanie, wyposażenie oraz ograniczenia, o których trzeba pamiętać przed zakupem w Polsce.
Najważniejsze informacje o XMAX 125 w kilku liczbach
- Silnik 125 cm³ rozwija 9,0 kW, czyli 12,25 KM, przy 8000 obr./min.
- Moment obrotowy 11,2 Nm pojawia się przy 6000 obr./min.
- Spalanie homologowane wynosi 2,3 l/100 km z aktywnym Start & Stop lub 2,4 l/100 km bez tego systemu.
- Masa gotowego do jazdy skutera to 167 kg, a wysokość siedzenia wynosi 800 mm.
- Zbiornik paliwa 13,2 l daje teoretycznie około 550-574 km zasięgu.
![]()
Najważniejsze dane techniczne Yamahy XMAX 125
Aktualny XMAX 125 korzysta z jednocylindrowego, czterosuwowego silnika chłodzonego cieczą. Jednostka ma rozrząd SOHC i cztery zawory, elektroniczny wtrysk paliwa oraz elektryczny rozrusznik. Napęd na tylne koło przekazuje automatyczna przekładnia CVT z pasem klinowym, więc kierowca nie obsługuje sprzęgła ani klasycznej skrzyni biegów.
| Parametr | Yamaha XMAX 125 |
|---|---|
| Pojemność skokowa | 125 cm³ |
| Typ silnika | Jednocylindrowy, 4-suwowy, chłodzony cieczą, SOHC, 4 zawory |
| Średnica cylindra x skok tłoka | 52,0 x 58,7 mm |
| Stopień sprężania | 11,2:1 |
| Moc maksymalna | 9,0 kW, 12,25 KM przy 8000 obr./min |
| Maksymalny moment obrotowy | 11,2 Nm przy 6000 obr./min |
| Układ paliwowy | Wtrysk paliwa |
| Zapłon i rozruch | TCI, rozrusznik elektryczny |
| Przekładnia | Automatyczna CVT, pas klinowy |
| Spalanie homologowane | 2,3 l/100 km z Start & Stop lub 2,4 l/100 km bez systemu |
| Emisja CO₂ | 56 g/km |
W praktyce te parametry ustawiają XMAX-a po stronie komfortowych skuterów miejskich, a nie maszyn nastawionych na sportowe osiągi. 12,25 KM przy masie 167 kg wystarczy do sprawnego ruszania i jazdy po mieście, lecz przy dwóch osobach, podjazdach albo szybszej trasie zapas dynamiki będzie ograniczony. Producent nie podaje w aktualnej karcie konkretnej prędkości maksymalnej, dlatego nie traktowałbym internetowych deklaracji jako pewnej wartości dla każdego egzemplarza.
Jak silnik i spalanie przekładają się na codzienną jazdę
Największą zaletą tej jednostki jest przewidywalna reakcja na gaz. Automatyczna przekładnia pozwala skupić się na obserwowaniu ruchu, a chłodzenie cieczą lepiej stabilizuje temperaturę podczas dłuższej jazdy w korkach. Moim zdaniem właśnie ta łatwość obsługi jest ważniejsza niż sama liczba koni mechanicznych.
Homologowane zużycie paliwa wynosi 2,3-2,4 l/100 km. Przy zbiorniku o pojemności 13,2 l daje to teoretycznie około 550-574 km na jednym tankowaniu, ale rzeczywisty wynik zależy od prędkości, temperatury, masy kierowcy, ciśnienia w oponach i częstotliwości pracy systemu Start & Stop. Przy jeździe poza miastem lub z pasażerem bezpieczniej zakładać krótszy zasięg.
Start & Stop wyłącza silnik podczas postoju, gdy warunki pozwalają ograniczyć pracę na biegu jałowym. W mieście może obniżyć spalanie, ale nie należy oczekiwać spektakularnych oszczędności, jeśli trasa składa się głównie z płynnej jazdy. Ja traktuję ten system jako dodatek, a nie argument uzasadniający zakup droższej wersji.
Podwozie, hamulce i wymiary XMAX-a 125
XMAX 125 ma teleskopowy widelec z przodu oraz tylne zawieszenie wahaczowe. Skok zawieszenia wynosi odpowiednio 110 mm z przodu i 90 mm z tyłu, co dobrze pasuje do miejskich nierówności, studzienek i progów zwalniających. Duże, jak na skuter, koła również pomagają zachować stabilność na gorszej nawierzchni.
| Element | Wartość |
|---|---|
| Przednie zawieszenie | Widelec teleskopowy, skok 110 mm |
| Tylne zawieszenie | Wahaczowe, skok 90 mm |
| Przedni hamulec | Hydrauliczna tarcza 267 mm z ABS |
| Tylny hamulec | Hydrauliczna tarcza 245 mm z ABS |
| Przednia opona | 120/70-15 |
| Tylna opona | 140/70-14 |
| Długość | 2180 mm |
| Szerokość | 795 mm |
| Wysokość siedzenia | 800 mm |
| Rozstaw osi | 1570 mm |
| Minimalny prześwit | 140 mm |
| Masa gotowa do jazdy | 167 kg |
| Pojemność zbiornika | 13,2 l |
Wysokość siedzenia na poziomie 800 mm nie będzie problemem dla większości średnich i wysokich kierowców, ale niższa osoba powinna koniecznie odbyć jazdę próbną. Szerokie nadwozie i masa 167 kg dają poczucie stabilności, jednak przy manewrowaniu na parkingu XMAX nie zachowuje się jak lekki skuter ważący 120-130 kg.
ABS na obu kołach zwiększa bezpieczeństwo podczas gwałtownego hamowania, szczególnie na mokrym asfalcie. Trzeba jednak pamiętać, że ABS nie skraca każdej drogi hamowania i nie zastąpi właściwej prędkości ani dobrych opon. Rozmiary 15 cali z przodu i 14 cali z tyłu są rozsądnym kompromisem między zwrotnością a stabilnością.
Wyposażenie standardowe i różnice między wersjami
W aktualnej gamie Yamaha oferuje trzy odmiany XMAX-a 125: podstawową, Tech MAX oraz topową Tech MAX+. Najważniejsze parametry silnika pozostają takie same, więc dopłata dotyczy przede wszystkim komfortu, stylistyki i elektroniki, a nie wyraźnie lepszych osiągów.
| Wersja | Co ją wyróżnia | Cena wskazywana w polskiej ofercie 2026 |
|---|---|---|
| XMAX 125 | Podstawowe wyposażenie, ABS, kontrola trakcji, Start & Stop, łączność ze smartfonem | Od około 22 500 zł |
| XMAX 125 Tech MAX | Bogatsze wykończenie, rozbudowany kokpit i wyposażenie klasy premium | Od około 25 500 zł |
| XMAX 125 Tech MAX+ | Podgrzewane manetki i siedzenie oraz najbardziej rozbudowana specyfikacja | Od około 28 500 zł |
W zależności od wersji i rynku można spotkać między innymi światła LED, system bezkluczykowy Smart Key, port USB-C, łączność ze smartfonem oraz kolorowy ekran TFT. Przed zakupem sprawdziłbym konkretną kartę wyposażenia, bo elementy elektroniczne i zakres funkcji mogą różnić się między odmianami.
Tech MAX+ ma sens głównie dla osoby jeżdżącej przez większą część roku. Podgrzewane siedzenie i manetki realnie poprawiają komfort w chłodne poranki, ale nie zmieniają XMAX-a w skuter turystyczny o większej mocy. Jeśli skuter ma służyć głównie do krótkich przejazdów latem, podstawowa wersja jest rozsądniejszym wyborem finansowym.
Czy XMAX 125 nadaje się do miasta i na dalsze trasy
Gabaryty, duża szyba, pojemny schowek pod siedzeniem i stabilne podwozie sprawiają, że XMAX 125 jest wygodniejszy od wielu lekkich skuterów 125 cm³. Dobrze odnajdzie się w codziennych dojazdach, na obwodnicy miasta i podczas weekendowych wypadów po drogach wojewódzkich. Jego ograniczeniem nie jest komfort, lecz niewielki zapas mocy przy szybkiej jeździe.
Na autostradzie i drodze ekspresowej nie czułbym się na nim tak swobodnie jak na modelu 300 cm³. Przy 125 cm³ warto planować trasę tak, aby unikać długiej jazdy z maksymalnym obciążeniem i ciągłego utrzymywania wysokich obrotów. To skuter przede wszystkim do miasta i spokojnych tras pozamiejskich, nie zamiennik dużego motocykla turystycznego.
W polskich przepisach XMAX 125 nie jest motorowerem, lecz motocyklem o pojemności do 125 cm³. Można nim kierować z kategorią A1, A2 lub A, a także z prawem jazdy B posiadanym od co najmniej 3 lat, pod warunkiem spełnienia ustawowych limitów mocy i stosunku mocy do masy. Uprawnienie wynikające z kategorii B dotyczy jazdy na terytorium Polski, dlatego przed wyjazdem zagranicznym trzeba sprawdzić lokalne przepisy.Na co zwrócić uwagę przed zakupem używanego egzemplarza
Dane techniczne najlepiej porównywać z dokumentami konkretnego rocznika. Starsze XMAX-y 125 mogą mieć inną moc, moment obrotowy, masę, pojemność zbiornika i wyposażenie, dlatego nie przenosiłbym parametrów aktualnego modelu na egzemplarz z 2018 czy 2021 roku.
- sprawdź zgodność numeru VIN z dokumentami i historię serwisową,
- obejrzyj stan pasa napędowego, rolek wariatora i sprzęgła CVT,
- zmierz grubość tarcz oraz sprawdź działanie ABS i kontroli trakcji,
- skontroluj pracę elektrycznej szyby, Smart Key, wyświetlacza i portu USB,
- przyjrzyj się oponom, ponieważ szerokie ogumienie może być kosztowniejsze niż w lekkich skuterach miejskich.
Najczęstszy błąd kupujących polega na skupieniu się wyłącznie na przebiegu. W skuterze używanym w mieście równie ważny jest sposób eksploatacji, liczba zimnych rozruchów i częstotliwość serwisowania napędu. Dla mnie lepiej udokumentowany egzemplarz z nieco większym przebiegiem jest zwykle pewniejszy niż atrakcyjnie wyglądający skuter bez historii.
Co naprawdę wynika z parametrów Yamahy XMAX 125
XMAX 125 łączy oszczędny silnik, automatyczną przekładnię i rozbudowane wyposażenie z gabarytami większego maxiskutera. To dobry wybór dla kierowcy, który chce wygodnie poruszać się po mieście, ale nie oczekuje osiągów pozwalających bez kompromisów podróżować autostradą.
Przed zakupem warto odbyć jazdę próbną i ocenić dwie rzeczy: czy wysokość siedzenia jest dla nas wygodna oraz czy masa skutera nie będzie kłopotliwa podczas cofania i parkowania. Same liczby są bardzo dobre, lecz dopiero ergonomia, warunki użytkowania i właściwa wersja wyposażenia pokażą, czy ten konkretny XMAX 125 będzie trafionym wyborem.