Yamaha Ténéré 700 - którą wersję wybrać i dla kogo?

22 września 2026

Yamaha Tenere 700 gotowy na przygodę na pustyni.

Spis treści

Planujesz jeden motocykl do codziennej jazdy, weekendowych wypadów i szutrowych dróg? Yamaha Ténéré 700 łączy prostą, odporną konstrukcję z nowoczesną elektroniką, ale jej wysoka kanapa i terenowe nastawienie nie każdemu przypadną do gustu. Poniżej omawiam najważniejsze dane techniczne, dostępne wersje, ceny, koszty użytkowania oraz sytuacje, w których ten model ma najwięcej sensu.

Najważniejsze informacje o motocyklu Yamaha Ténéré 700

  • Silnik CP2 ma 689 cm³, 73,4 KM i 68 Nm.
  • Cena bazowej wersji wynosi 48 900 zł według polskiej oferty producenta.
  • Wysokość siedzenia to 875 mm, a wariant Low obniża ją do 860 mm.
  • Koła 21 i 18 cali oraz prześwit 240 mm wyraźnie wskazują na terenowe przeznaczenie.
  • Rally i World Raid oferują lepsze wyposażenie terenowe i turystyczne, ale kosztują odpowiednio więcej.

Motocyklista na motocyklu Yamaha Ténéré 700 pokonuje zakręt na piaszczystej drodze, wzbijając tumany kurzu.

Co oferuje Yamaha Ténéré 700 w 2026 roku

To średniej wielkości motocykl adventure zbudowany wokół sprawdzonego silnika CP2. Nie jest ciężkim turystykiem ani motocyklem enduro z homologacją drogową. Najtrafniej określiłbym go jako uniwersalny, terenowy motocykl wyprawowy, który dobrze radzi sobie zarówno na asfalcie, jak i na drogach gruntowych.

W modelu na 2026 rok Yamaha połączyła stalową ramę, szprychowe koła i długie zawieszenie z elektroniczną przepustnicą YCC-T. Oznacza to, że kierowca dostaje dwa tryby pracy silnika, kontrolę trakcji oraz przełączane ustawienia ABS, ale nadal ma do czynienia z motocyklem o dość klasycznym charakterze.

Parametr Ténéré 700 2026
Silnik Dwucylindrowy, rzędowy CP2, DOHC
Pojemność 689 cm³
Moc maksymalna 73,4 KM przy 9000 obr./min
Maksymalny moment obrotowy 68 Nm przy 6500 obr./min
Skrzynia biegów 6-biegowa
Spalanie katalogowe 4,3 l/100 km
Zbiornik paliwa 16 l
Masa z płynami i paliwem 208 kg
Wysokość siedzenia 875 mm
Prześwit 240 mm

Nowością względem starszych generacji jest pionowy, kolorowy ekran TFT o przekątnej 6,3 cala. Obsługuje między innymi łączność ze smartfonem i nawigację zakręt po zakręcie. To przydatny dodatek podczas podróży, choć sam motocykl nadal nie próbuje udawać luksusowego krążownika.

Silnik CP2 i zachowanie na drodze

Jednostka CP2 jest najmocniejszym argumentem tego modelu. Oddaje moc liniowo, ma przyjemny środek obrotów i nie wymaga ciągłego wachlowania biegami. 68 Nm przy 6500 obr./min wystarcza do sprawnego wyprzedzania, jazdy z bagażem i pokonywania podjazdów na luźnej nawierzchni.

Na asfalcie motocykl jest stabilny, ale nie tak szybki i wygodny jak szosowy turystyk. Koło przednie o średnicy 21 cali poprawia prowadzenie w terenie, jednak przy szybkiej jeździe po autostradzie daje nieco bardziej miękkie odczucia przy zmianie kierunku. Z mojego punktu widzenia to rozsądny kompromis, o ile naprawdę zamierzasz zjeżdżać z asfaltu.

Katalogowe spalanie wynosi 4,3 l/100 km. Przy spokojnej jeździe turystycznej można liczyć na te okolice, ale jazda autostradowa, wiatr, kufry i teren podniosą zużycie. Zbiornik 16 litrów daje teoretycznie około 370 km zasięgu, natomiast bezpieczniej planować postoje co 280-320 km.

W terenie dużą różnicę robi możliwość wyłączenia kontroli trakcji i zmiany ustawień ABS. Początkujący docenią dodatkową elektronikę na mokrym asfalcie, a bardziej doświadczeni kierowcy mogą ograniczyć jej działanie na szutrze. Trzeba jednak pamiętać, że elektronika nie zastąpi techniki jazdy, szczególnie w głębokim piasku i na stromych zjazdach.

Standard, Low, Rally czy World Raid

Rodzina Ténéré 700 obejmuje kilka wersji, które różnią się nie tylko wyglądem. Najważniejszy wybór dotyczy tego, czy potrzebujesz niższej kanapy, mocniejszego zawieszenia terenowego, czy większego komfortu podczas długich wypraw.

Wersja Dla kogo Najważniejsze cechy Cena katalogowa
Ténéré 700 Uniwersalna jazda 875 mm siedzenia, 240 mm prześwitu, 16 l zbiornika 48 900 zł
Ténéré 700 Low Niżsi kierowcy 860 mm siedzenia, krótszy skok zawieszenia, 225 mm prześwitu około 48 900 zł
Ténéré 700 Rally Intensywny off-road W pełni regulowane zawieszenie KYB, 255 mm prześwitu 53 900 zł
Ténéré 700 World Raid Długie wyprawy Większy zasięg, zbiorniki aluminiowe, IMU, tempomat 57 500 zł

Wariant Low nie jest po prostu motocyklem z niższą kanapą. Ma także krótszy skok zawieszenia, dlatego traci część prześwitu i rezerwy podczas mocnej jazdy po kamieniach. Dla osoby, która głównie porusza się po drogach i chce pewniej podpierać motocykl, to jednak bardzo rozsądna konfiguracja.

Rally ma sens wtedy, gdy teren jest ważniejszy niż komfort na długich przelotach. W pełni regulowane zawieszenie KYB i prześwit 255 mm pozwalają jechać szybciej po nierównościach, ale wysoka kanapa oraz wyższa cena będą odczuwalne na co dzień.

World Raid jest najbardziej turystyczną odmianą. Dodatkowe wyposażenie, większy zapas paliwa, lepsza ochrona przed wiatrem i tempomat pomagają na wielodniowych trasach. Jeżeli jednak jeździsz głównie po Polsce i tankowanie co 300 km nie jest problemem, dopłata do tej wersji może być trudna do uzasadnienia.

Wysokość siedzenia i wygoda dla kierowcy

Największą barierą dla wielu osób nie jest moc, lecz kanapa na wysokości 875 mm. Przy wzroście około 175 cm można sobie poradzić, ale dużo zależy od długości nóg, obuwia i doświadczenia. Na nierównym podłożu nie zawsze postawisz obie stopy płasko, dlatego jazda próbna ma tu większe znaczenie niż sama liczba w katalogu.

Pozycja za kierownicą jest wyprostowana i dobrze przygotowana do jazdy na stojąco. Wąska środkowa część motocykla ułatwia kontrolowanie maszyny kolanami, a szeroka kierownica daje dobrą dźwignię na szutrze. Na długiej trasie seryjna kanapa może wydać się twarda, więc przy częstych podróżach trzeba uwzględnić koszt wygodniejszego siedzenia.

Ważne są również opony i bagaż. Fabryczne koła 21/18 cali dobrze pasują do charakteru motocykla, ale ciężkie kufry mogą pogorszyć prowadzenie w terenie. Sam zacząłbym od lekkich sakw, osłony silnika i solidnych handbarów, zamiast od razu obciążać motocykl rozbudowanym zestawem aluminiowym.

Cena zakupu i koszty użytkowania

Standardowa wersja kosztuje obecnie 48 900 zł, Rally 53 900 zł, a World Raid 57 500 zł. Ceny akcesoriów, transportu i ewentualnych pakietów dealerskich mogą zmienić końcową kwotę, dlatego przed podpisaniem umowy trzeba sprawdzić, co dokładnie obejmuje oferta.

Do budżetu warto doliczyć crashbary, płytę pod silnik, osłonę chłodnicy, stelaż bagażowy i ewentualną szybę turystyczną. Rozsądny pakiet podstawowy może kosztować od 3000 do 7000 zł, zależnie od marki części i zakresu ochrony. Nie wszystkie dodatki są konieczne od pierwszego dnia, szczególnie jeśli motocykl będzie jeździł głównie po asfalcie.

Rynek wtórny jest szeroki, ale przy oględzinach używanego egzemplarza sprawdziłbym przede wszystkim historię serwisową, stan szprych, łożysk główki ramy, uszczelniaczy widelca, napędu oraz osłon silnika. Motocykl po intensywnym off-roadzie może wyglądać dobrze z daleka, a wymagać kosztownego remontu zawieszenia. Dla osób szukających prostszej i bardziej drogowej alternatywy przydatne może być zestawienie dotyczące Honda NC700.

Dla kogo ten motocykl będzie dobrym wyborem

Najlepiej odnajdzie się u kierowcy, który chce połączyć codzienne dojazdy z weekendowymi trasami po szutrach, leśnych drogach i górskich przełęczach. Nie trzeba od razu planować wyprawy do Afryki. Już możliwość legalnego zjechania z asfaltu i przejechania kilkuset kilometrów dziennie odróżnia ten model od typowych motocykli szosowych.

Nie poleciłbym go osobie, która prawie wyłącznie jeździ po mieście albo oczekuje niskiej kanapy, dużej ochrony przed wiatrem i miękkiego komfortu. W takim zastosowaniu jego terenowe zawieszenie, wysoka pozycja i koła 21/18 cali będą raczej kompromisem niż zaletą.

Jeżeli priorytetem są asfalt, przyspieszenie i sportowe emocje, lepiej spojrzeć na motocykl szosowy. W takim porównaniu ciekawym punktem odniesienia może być KTM 1390 Super Duke, który reprezentuje zupełnie inny świat osiągów i charakteru.

Najczęstszy błąd polega na kupowaniu najdroższej wersji „na wszelki wypadek”. Rally i World Raid są świetne, ale standardowa odmiana często wystarczy do turystyki po Polsce, Bałkanach i szutrowych trasach. Pieniądze zaoszczędzone na dopłacie można przeznaczyć na szkolenie z jazdy terenowej, dobre opony i wyposażenie ochronne.

Najrozsądniejsza konfiguracja na polskie drogi

Moim zdaniem dla większości kierowców najlepszym punktem wyjścia pozostaje standardowa Ténéré 700. Zapewnia dobry silnik, wystarczające zawieszenie, sensowny zasięg i elektronikę, która nie komplikuje obsługi. Wariant Low wybrałbym przy realnym problemie z wysokością kanapy, a Rally dopiero wtedy, gdy jazda terenowa ma być głównym sposobem korzystania z motocykla.

To nie jest motocykl idealny, ale jego ograniczenia są uczciwe i łatwe do zrozumienia. Wysoka kanapa, przeciętna ochrona przed wiatrem i twarda kanapa mogą przeszkadzać, za to prosty charakter, elastyczny silnik i terenowe podwozie sprawiają, że Yamaha pozostaje bardzo mocnym wyborem dla osób, które chcą naprawdę podróżować, a nie tylko wyglądać jak podróżnicy.

FAQ - Najczęstsze pytania

Standardowa Ténéré 700 jest najbardziej uniwersalna i kosztuje 48 900 zł. Wariant Low ma siedzenie obniżone do 860 mm, Rally oferuje bardziej zaawansowane zawieszenie i 255 mm prześwitu, a World Raid lepiej sprawdza się podczas długich wypraw dzięki większemu zasięgowi, zbiornikom i tempomatowi.

Standardowa kanapa ma 875 mm, więc przy wzroście około 175 cm wiele zależy od długości nóg i doświadczenia. Wersja Low obniża siedzenie do 860 mm, ale ma także krótszy skok zawieszenia i prześwit zmniejszony do 225 mm. Przed zakupem warto odbyć jazdę próbną.

Katalogowe spalanie wynosi 4,3 l/100 km, a zbiornik mieści 16 litrów, co teoretycznie daje około 370 km. W praktyce autostrada, wiatr, kufry i jazda terenowa zwiększają zużycie, dlatego rozsądniej planować tankowanie co 280-320 km.

Poza ceną motocykla warto uwzględnić crashbary, płytę pod silnik, osłonę chłodnicy, stelaż bagażowy i szybę turystyczną. Podstawowy pakiet akcesoriów może kosztować od 3000 do 7000 zł, zależnie od marki części i zakresu ochrony.

Może być używana na asfalcie, ale jej charakter jest wyraźnie terenowy. Koła 21 i 18 cali, prześwit 240 mm oraz długie zawieszenie pomagają na szutrach, lecz na autostradzie motocykl zapewnia mniejszy komfort i stabilność niż typowy turystyk szosowy.

Oceń artykuł

Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Tagi:

ténéré 700 silnik cp2 off-road turystyka motocyklowa zawieszenie

Udostępnij artykuł

Mieszko Sadowski

Mieszko Sadowski

Nazywam się Mieszko Sadowski i od sześciu lat zajmuję się tematyką motoryzacyjną. Moja pasja do samochodów zaczęła się w dzieciństwie, kiedy to zafascynowały mnie nie tylko ich osiągi, ale również technologia, która za nimi stoi. W moich tekstach staram się nie tylko przybliżać nowinki ze świata motoryzacji, ale również tłumaczyć zawirowania techniczne w sposób przystępny dla każdego. Piszę o różnych aspektach motoryzacji, od recenzji nowych modeli po analizy trendów rynkowych. Zawsze dbam o to, aby moje informacje były rzetelne i aktualne, co osiągam poprzez dokładne sprawdzanie źródeł i porównywanie danych. Wierzę, że dobra motoryzacja to nie tylko pasja, ale także wiedza, którą warto dzielić się z innymi.

Napisz komentarz